Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

ANTALYA RUHBİLİM OKULU CROHN VE ÜLSERATİF KOLİT HASTALARINA PSİKOLOJİK DESTEK VERİYOR

0 45

Crohn Hastalığı geleneksel tıp tarafından tedavisi olmayan otoimmün bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma bağlı olarak bir elin parmak sayısını geçmeyecek olan  ilaçlarla, son aşamada ise cerrahi yöntemlerle tedaviye yönelmektedir. Crohn ve İBH hastalarının yaşam kalitesi son derece olumsuz bir seviyeye inmekte, moral ve motivasyonu oldukça bozulan hastalar stresle boğuşurken hastalık daha da çekilmez bir hal almaktadır. Antalya Ruhbilim Okulu ender rastlanan bir çok hastalığın tedavisinde önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bugün de Crohn hastalığı nedeniyle tedavi gören insanlara psikolojik destek sunmaktadır. Antalya Ruhbilim Okulu olarak hasta doktor ilişkilerindeki sürekliliğin ve kalitenin tedavinin en önemli unsuru olduğuna inanmaktadır. Şimdiye kadar uyguladığı bütün tedavilerde aldığı sonuçlar da bunu doğrulamaktadır.

Crohn hastalığı tedavisi

Sindirim kanalının tamamını ya da bir bölümünü tutabilen, ancak en çok ince bağırsağı tutan iltihabi bir hastalıktır.Karında şişkinlik, gaz,  şiddetli karın ağrısı, ishal,  dışkıda kanama, sık sık lavaboya çıkma, ileri dönemlerde fistül, eklemlerde ağrı, cilt lezyonları, yorgunluk, halsizlik ile seyredebilen kronik bir hastalıktır.Crohn hastalığında incebağırsak iç yüzünde yaygın ülserler ve iltihaplanma görülmektedir. Buna bağlı olarak ileri dönemlerde bağırsakta daralma ve tıkanma meydana gelebilir.Kısa zamanda kilo kaybı, kansızlık, iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkar.
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?Hastalığın oluşum nedenlerine dair pek çok teori vardır.  Genel kanı hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğidir.Sağlıklı insanlarda ince bağırsak mukozasından vücut için zararlı olabilecek maddeler geçmez, emilmez. Fakat başta mantarlar olmak üzere bazı bakteriyal ve viral enfeksiyonlar, ince bağırsak PH’ının alkali olması gibi durumlarda bağırsak mukozasının geçirgenliğini bozar. Bu durumda vücut ile uyumsuz olan proteinler ince bağrsak mukozasından geçerek kana karışabilir veya ince bağırsak mukozası altında enflamasyona neden olabilirler.Crohn Hastalığı’nın nedeninin,  ince bağırsak mukozasının geçirgenliğinin bozulması sonucu oluşan,  başka faktörlerin de etkili olduğu otoimmün bir hastalık olduğu görüldü.

 

Antalya Ruhbilim Okulu olarak bu hastalığın tedavisi sürecinde hastalara paikolojik destek sunuyoruz.

Ayrıntılı bilgi için bizi arayın.

Antalya Ruhbilim Okulu
Deniz Mahallesi Konyaaltı Caddesi. 132.Sokak No:6 , 07050 ANTALYA

www.ruhbilimokulu.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.