Crohn Hastalığı ve Eklem Ağrısı: Bağlantı Nedir?

Date:

Crohn hastalığı olan kişilerde sindirim yollarının astarında kronik iltihaplanma görülür. Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bu iltihap, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonunu içerir. Bağışıklık sistemi, gıda, faydalı bakteriler veya bağırsak dokusunun kendisi gibi zararsız maddeleri bir tehdit için yanıltır ve onlara saldırır. Zamanla, bu kronik iltihaplanma ile sonuçlanır. Bazen bu aşırı reaksiyon, vücudun gastrointestinal sistem dışındaki diğer bölgelerinde sorunlara neden olabilir. En yaygın olanı eklemlerdir.

Crohn hastalığının da genetik bir bileşeni vardır. Başka bir deyişle, belirli gen mutasyonları olan insanlar Crohn hastalığına daha duyarlıdır. Araştırmalar , aynı gen mutasyonlarının sedef hastalığı, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi diğer enflamatuar durumlarla da ilişkili olduğunu bulmuştur. Artrit, eklemlerde ağrıya neden olan enflamatuar bir eklem durumudur. Crohn hastalığınız varsa, artrit riski de olabilir.

Eklem ağrısı ve artrit

Crohn hastalığınız varsa iki tür eklem sorunu oluşabilir:

  • Artrit: iltihaplı ağrı
  • Artralji: inflamasyon olmadan ağrı

Eklemlerinizde şişlik olmadan ağrı varsa, artraljiniz var. kabacaYüzde 40 ila 50 Güvenilir KaynakEnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerin yaşamlarının bir noktasında artraljisi vardır. Crohn bir çeşit IBD’dir. Artralji, vücudunuzdaki birçok farklı eklemde ortaya çıkabilir. En yaygın yerler dizleriniz, ayak bilekleriniz ve ellerinizdir. Crohn hastalığı artraljisi eklemlerinize zarar vermez.

Artrit ise iltihap anlamına gelir. Artritiniz varsa, eklemleriniz ağrılı ve şişmiş olacaktır. Artrit,Yüzde 20 Güvenilir KaynakCrohn hastalığı olanların. Crohn hastalığı ile ortaya çıkan artrit, düzenli artritten biraz farklıdır, çünkü daha genç yaşta başlar.

Crohn hastalığı olan kişilerde en çok hangi tür artrit görülür?

Crohn hastalığı olan kişilerde ortaya çıkabilecek üç ana artrit türü vardır.

Periferik artrit

Bir çoğunluk Crohn hastalığı olan kişilerde ortaya çıkar artrit periferik artrit denir. Bu tür artrit dizleriniz, ayak bilekleriniz, dirsekleriniz, bilekleriniz ve kalçalarınızdaki gibi büyük eklemleri etkiler. Eklem ağrısı tipik olarak mide ve bağırsak alevlenmeleri ile aynı anda ortaya çıkar. Bu tip artrit tipik olarak eklem erozyonuna ve eklemlerde kalıcı hasara neden olmaz.

Simetrik artrit

Crohn hastalığı olanların daha küçük bir yüzdesi, simetrik poliartrit olarak bilinen bir artrit tipine sahiptir. Simetrik poliartrit, herhangi bir ekleminizde iltihaplanmaya neden olabilir, ancak tipik olarak ellerinizin eklemlerinde ağrıya neden olur.

Ankilozan spondilit

Son olarak, Crohn hastalığı olan kişilerin küçük bir yüzdesi ankilozan spondilit (AS) olarak bilinen ciddi bir durum geliştirecektir. Bu ilerleyici enflamatuar durum, sakroiliak eklemlerinizi ve omurganızı etkiler. Semptomlar, alt omurganızda ve sakroiliak eklemlerde sırtınızın dibine yakın ağrı ve sertliği içerir. Bazı insanlar Crohn hastalığı semptomlarının ortaya çıkmasından aylar veya yıllar önce AS belirtileri bile gösterebilir. Bu tür artrit kalıcı hasara yol açabilir.

Eklem ağrısının tedavisi

Normalde, doktorlar eklem ağrısını ve şişmeyi hafifletmek için aspirin (Bufferin) veya ibuprofen (Motrin IB, Aleve) gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kullanmanızı önerir. Bununla birlikte, NSAID’ler Crohn hastalığı olan kişiler için önerilmez. Bağırsak astarınızı tahriş edebilir ve semptomlarınızı kötüleştirebilirler. Küçük ağrı için doktorunuz asetaminofen (Tylenol) kullanmanızı önerebilir.

Eklem ağrısına yardımcı olmak için birçok reçeteli ilaç mevcuttur. Bu tedavilerin çoğu Crohn hastalığı ilaçları ile çakışır:

  • sülfasalazin (Azülfidin)
  • kortikosteroidler
  • metotreksat
  • infliksimab (Remicade), adalimumab (Humira) ve certolizumab pegol (Cimzia) gibi daha yeni biyolojik ajanlar

İlaç tedavisine ek olarak, aşağıdaki ev teknikleri yardımcı olabilir:

  • etkilenen eklemi dinlendirme
  • ekleminizi buzlandırmak ve yükseltmek
  • Fiziksel veya mesleki bir terapist tarafından reçete edilebilecek eklem çevresindeki sertliği azaltmak ve kasları güçlendirmek için belirli egzersizler yapmak

Egzersiz, eklemlerinizdeki hareket aralığını geliştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda stresi azaltır. Yüzme, sabit bisiklet, yoga veya tai chi gibi düşük etkili kardiyo egzersizleri ve kuvvet antrenmanı yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora görünmelisin

Eklem ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Ağrınızın diğer nedenlerini dışlamak için tanı testleri yapmak isteyebilirler. Doktorunuz ayrıca Crohn hastalığınızın ilaçlarını ayarlamak isteyebilir. Bazen eklem ağrısı, ilacınızın yan etkileri ile ilişkili olabilir.

Doktorunuz eklemleriniz için bir egzersiz programı geliştirmenize yardımcı olması için bir fizyoterapist önerebilir.

Eklem ağrısı için görünüm

Crohn hastalığı olan insanlar için eklem ağrısı genellikle kısa bir süre sürer ve genellikle kalıcı deformite ile sonuçlanmaz. Eklem ağrınız, bağırsak semptomlarınız iyileştikçe düzelecektir. İlaç ve diyetle evcilleştirilen gastrointestinal semptomlar ile eklemlerinizin görünümü genellikle iyidir.

Bununla birlikte, bir AS teşhisi de aldıysanız, görünüm daha değişkendir. Bazı insanlar zamanla gelişirken, diğerleri giderek kötüleşir. Modern tedavilerde, AS’li insanlar için yaşam beklentisi genellikle etkilenmez.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/crohns-disease/advancing-crohns/crohns-disease-and-joint-pain#4

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...