Alevlenmelere Yol Açan Stresten Kurtulmak

Date:

Genel Bakış

Crohn hastalığı ağrılı, iltihaplı bir bağırsak rahatsızlığıdır. Sindirim sisteminizde iltihaplanmaya neden olur ve ağzınızdan anüsünüze kadar her yerde ortaya çıkabilir. Enflamasyon döngüler halinde gelir ve gider. İnsanlar haftalar veya aylar boyunca remisyon ve nüks dönemleri yaşarlar.

Tedavi, ağrı ve semptomları yönetmeyi amaçlar. Ancak tedavi görüyor olsanız bile, alevlenmeler yaşamanız muhtemeldir. Alevlenmelerin nedenlerini tam olarak belirlemek zor olabilir, ancak bazı çalışmalar stresin yaygın bir neden olduğunu göstermektedir.

Hayatı değiştiren büyük olaylar veya günlük meseleler strese neden olabilir ve alevlenmelere yol açabilir. Crohn hastaları için stres zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olabilir.

Hatta bazı kişiler strese girmeyi takıntı haline getirebilir veya semptomların ne zaman tekrarlayabileceği konusunda endişelenebilir. Bu durum Crohn’un alevlenmesini artırabilir. Kaçınılmaz olarak, daha fazla strese yol açarak sizi sürekli bir endişe durumuna sokan kısır bir döngü yaratır.

Stres herkesin hayatının bir parçasıdır, ancak onu yönetmeyi öğrenmek Crohn’u ve alevlenmelerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Derin nefes al

Nefes alıp vermeye nefes verin. Kasıtlı temponuz yavaş yavaş yavaşlamanıza ve sakin olmanıza yardımcı olacaktır. Budist meditasyonu burun deliklerinden girip çıkarken nefesinize dikkat ederken yavaş nefes almayı içerir. Bu tekniği her zaman ve her yerde kullanabilirsiniz.

Biofeedback

Bir biofeedback makinesi, kalp atışınızı nasıl yavaşlatacağınızı ve kas gerginliğini nasıl serbest bırakacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Çok geçmeden, bu özellikleri makine olmadan gerçekleştirebileceksiniz. Biofeedback tedavisi fizik tedavi ve tıp merkezlerinde ve bazı hastanelerde mevcuttur. Çevrimiçi satın alabileceğiniz bazı cihazlar bile var.

Devamını Oku: Biofeedback Nedir? »

Harekete geç

Bir yürüyüşe çıkın veya blok etrafında bir yürüyüşe çıkın. Hızlı bir yürüyüş, kaslarınızı güçlendirirken zihninizi temizler. Akciğerleriniz temiz havayı takdir edecek ve endorfinler içeri girdiğinde görünümünüz iyileşecektir.

Yoga

Vücudunuzda ve zihninizde esneklik geliştirmek için yoga yapın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, ruh halinizi yükseltmeye ve nefesinizi, kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve hormon seviyenizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Om de

Meditasyon, stresi azaltmak ve farkındalığı artırmak için harika bir yoldur. Zihninizin sonsuz konuşmasını susturmak ve endişelerinizden kurtulmak için meditasyon yapın. Sessizlik sesi arayışınız stres seviyenizi azaltacak ve genel işlevselliğinizi artıracaktır. Vücudunuz şarj etme fırsatı için size teşekkür edecektir. Meditasyon sırasında size rehberlik edecek birçok uygulama vardır.

Bir yere yaz

Bir günlük tutun ve düşüncelerinizi yazarak stresi azaltmak için. Bu özellikle bir karar vermeye çalışırken faydalıdır. Stresleri yazmak aynı zamanda onları bir sayfada kelimeler olarak somut nesnelere dönüştürür. Bu, belirsizliğin ve korkunun bir kısmını bilinmeyenden çıkarabilir.

Görselleştirme Teknikleri

Huzur uyandıran durumları ve ayarları görselleştirin. Kendinizi bir nehir üzerinde bir teknede veya açık bir çim alanda yalan hayal edin. Kafanızda tatil yapmak stres seviyenizi düşürebilir.

Görselleştirilecek ortak bir görüntü, sert bir rüzgardaki bir sazdır. Saz rüzgara karşı sert ve kırılgan olsaydı, kırılacaktı. Bunun yerine saz hayatta kalır, çünkü esnektir ve değişime uyum sağlar. Stresli durumlarda kamış olmayı hedefleyin.

Stres yönetimi özellikle Crohn hastalığınız varsa önemlidir. Stres özellikle Crohn’a neden olmasa da, alevlenmelere ve nüksetmeye neden olabilir. Stresi kontrol etmek, Crohn’un hayatınız üzerindeki etkisini en aza indirmenin bir yoludur.

Doğru tedaviyi alarak ve stres seviyenizi yöneterek sağlıklı ve doyurucu bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/crohns-disease/stress-flare-ups

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...