Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Derin meditasyon daha sağlıklı bir yaşam için bağırsak mikrobiyatasını değiştirebilir

İçindekiler:

  • Bağırsak mikrobiyatası ve derin meditasyon
  • Tibetli budistler üzerinde gözlemler
  • Bağırsak Beyin ekseni ve ruhsal durum üzerinde etkileri

Açık erişimli General Psychiatry dergisinde yayınlanan küçük bir karşılaştırmalı çalışmaya göre, birkaç yıl boyunca uygulanan düzenli derin meditasyon, bağırsak mikrobiyomunu düzenlemeye yardımcı olabilir ve potansiyel olarak fiziksel ve zihinsel hastalık risklerini azaltabilir. Bir grup Tibetli Budist rahipte bulunan bağırsak bakterileri, seküler komşularınınkinden önemli ölçüde farklılık göstermiş ve daha düşük anksiyete, depresyon ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir. Bağırsak mikrobiyatası ile ruh sağlığı ilişkisi açısından bu çalışma büyük önem taşımaktadır.

Araştırmalar, bağırsak mikrobiyomunun bağırsak-beyin ekseni yoluyla ruh halini ve davranışları etkileyebileceğini göstermektedir. Buna vücudun bağışıklık tepkisi, hormonal sinyalizasyon, stres tepkisi ve bir dizi önemli bedensel işlevi denetleyen parasempatik sinir sisteminin ana bileşeni olan vagus siniri de dahildir.

Grup ve örnek tasarımının önemi, bu derin düşünen Tibetli rahiplerin bazı daha derin meditasyonların temsilcileri olarak hizmet edebilmeleridir. Örneklerin sayısı az olsa da, coğrafi konumları nedeniyle nadirdirler.

Meditasyon; depresyon, anksiyete, madde bağımlılığı, travmatik stres ve yeme bozukluklarının yanı sıra kronik ağrı gibi ruh sağlığı bozukluklarının tedavisine yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak araştırmacılar, meditasyonun bağırsak mikrobiyomunun bileşimini de değiştirip değiştiremeyeceğinin net olmadığını söylüyor.

Budist Rahipler ile Seküler Bireyler Arasındaki Fark

Bunu öğrenmek amacıyla araştırmacılar, üç tapınaktan 37 Tibetli Budist rahibin ve komşu bölgelerdeki 19 seküler sakinin dışkı ve kan örneklerini analiz etti.

Araştırmacılar, Tibet Budist meditasyonunun Ayurveda olarak bilinen eski Hint tıp sisteminden kaynaklandığını ve bir tür psikolojik eğitim olduğunu söylüyor. Bu çalışmadaki rahipler 3 ila 30 yıldır günde en az 2 saat meditasyon yapıyordu.

Katılımcıların hiçbiri önceki 3 ay içinde bağırsak mikroplarının hacmini ve çeşitliliğini değiştirebilecek antibiyotik, probiyotik, prebiyotik ya da antifungal ilaç gibi maddeler kullanmamıştı.

Her iki grup da yaş, kan basıncı, kalp atış hızı ve diyet açısından eşleştirilmiştir.

Dışkı örneği analizi, keşişler ve komşuları arasında mikrop çeşitliliği ve hacmi açısından önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur.

Bacteroidetes ve Firmicutes türleri beklendiği gibi her iki grupta da baskındı. Ancak Bacteroidetes, keşişlerin dışkı örneklerinde önemli ölçüde zenginleşmiştir (%29’a karşı %4); bu örneklerde ayrıca bol miktarda Prevotella (%42’ye karşı %6) ve yüksek miktarda Megamonas ve Faecalibacterium bulunmaktadır.

Araştırmacılar, “Toplu olarak, meditasyon grubunda zenginleşen birkaç bakteri akıl hastalığının hafiflemesiyle ilişkilendirilmiştir; bu da meditasyonun akıl sağlığında rolü olabilecek bazı bakterileri etkileyebileceğini düşündürmektedir” diye yazıyor.

Daha önce yayınlanan araştırmaya göre bu bakteriler arasında Prevotella, Bacteroidetes, Megamonas ve Faecalibacterium türleri yer alıyor.

Araştırmacılar daha sonra mikropların hangi kimyasal süreçleri etkiliyor olabileceğini tahmin etmek için gelişmiş bir analitik teknik uyguladılar. Bu, meditasyon yapan kişilerde metabolizmanın (gıdanın enerjiye dönüştürülmesi) yanı sıra çeşitli koruyucu anti-enflamatuar yolların da geliştiğini gösterdi.

Son olarak, kan örneği analizi, toplam kolesterol ve apolipoprotein B dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskinin artmasıyla ilişkili ajanların seviyelerinin, bağırsak mikroplarıyla yaptıkları işlevsel analizle keşişlerde seküler komşularına göre önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösterdi.

Karşılaştırmalı bir çalışma olmasına rağmen, gözlemsel olması ve katılımcı sayısının az olması, hepsinin erkek olması ve yüksek rakımda yaşamaları, kesin veya genelleştirilebilir sonuçlar çıkarmayı zorlaştırmaktadır. Ve potansiyel sağlık etkileri sadece daha önce yayınlanmış araştırmalardan çıkarılabilmiştir.

Ancak bulgularına dayanarak araştırmacılar, meditasyonun psikosomatik hastalıkların önlenmesine veya tedavisine yardımcı olma rolünün kesinlikle daha fazla araştırmayı hak ettiğini öne sürüyorlar.

Ve şu sonuca varıyorlar: “Bu sonuçlar, uzun süreli derin meditasyonun bağırsak mikrobiyotası üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabileceğini ve vücudun optimal sağlık durumunu korumasını sağlayabileceğini düşündürmektedir.”

Daha fazla bilgi için: Uzun süreli derin meditasyonla ilişkili fekal mikrobiyota dengesinde değişiklik, Genel Psikiyatri (2023). DOI: 10.1136/gpsych-2022-100893

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası