Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Zarenca ile Crohn Hastalığımı Nasıl Kontrol Altına Aldım?

Her Crohn hastası gibi ben de pek çok şey denedim. Her derde deva bitkisel karışımlar, filanca meşhur profesörün özel karışımları, akla ziyan tedavi teknikleri vb. vb. Fakat Crohn kararlı ve inatçı bir hastalık, öyle her önüne gelen yönteme boyun eğmez. Benim formülüm az ilaç, az stres, özenli beslenme ve psikoterapi. Crohn’umu iyileştirmedi ama kontrolün önemli bir bölümünün elime geçmesini sağladı. Zaman içinde Crohn’la yaşamayı öğreniyor insan.

Sonra tesadüfen bir arkadaşla tanıştım. Bana ürettikleri bir gıda takviyesinin crohn hastalarına iyi geldiğini söyledi. Bu tür tavsiyelere karnımız tok olduğu için mesafeli durdum. “Hayır” demeyi pek bilmeyen biriyim, ilgili arkadaş da dayatmacı ve ısrarcı biri değildi çok şükür. İlk temas bir bağ kurmaya yetmedi. Ama aradan bir kaç ay geçti, nasıl olduysa yeniden yollarımız kesişti ve bu sefer Zarenca’yı denemeye karar verdim. Kronik bir hasta olduğum ve bu tür şeylere karşı inancımı yitirdiğim için gönülsüzce kullanmaya başladım. Sonuçta denediğim onca şeyden biri olacaktı ve kaybedecek bir şeyim yoktu.

İlk gün biraz mide bulantısı yapmıştı. Gerçi sabah şelatlı çinko da almıştım, belki de ondandı. İlk üç dört gün bariz bir etkisi görülmüyor. Ama bir hafta içinde neredeyse süreğen karın ağrısı azalmaya, yemeklerden sonraki şişkinlik ve sızının derecesi düşmeye başladı. Bu beni umutlandırsa da hâlâ şüphelerim sürüyordu, çünkü benzer çok şey denemiştim. Fakat onuncu günden sonra belirgin bir iyilik hâli ortaya çıkıyor. Mesela karın ağrısı kalmıyor, karındaki basınç azalıyor, bağırsaklardaki şiddetli hareket zayıflıyor. Ben çiğ meyve sebze yediğimde muhakkak karnım ağrır, hatta ölçüyü kaçırırsam atak bile geçirebilirim. Test etmek için hem çiğ sebze meyve hem de bol miktarda turşu tükettim ama hiçbir şey olmadı. Bu benim için inanılmaz bir şeydi.

Birinci şişe bitince artık yediğim içtiğim şeylerin rahatsız ediciliği tümüyle ortadan kalkmış, tek sorun tuvalete çıkma sayımda belirgin bir fark oluşmamıştı. İkinci şişenin sonuna doğru tuvalete çıkış sayımda belirgin bir düşüş ve normalleşme ortaya çıkmaya başladı. Açıkçası ben şaşırdım çünkü Zarenca’yı kim yapmışsa kendi adıma ona müteşekkir olduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Şu an normale yakın bir sınırdayım ve kendimi gayet iyi hissediyorum. Umarım benim gibi Crohn’dan muzdarip herkese faydası dokunur. Bu konuda bana soru sormak, danışmak isteyenlere tecrübelerimi her şekilde sunabilirim.

Bu konuya dair doğrudan soru sormak isteyenler şuraya yazabilir: crohntedavisi@gmail.com

Zarenca firmasıyla herhangi bir ticari ilişkim yoktur.

Ben de herkes gibi ürünü satın alıp kullanıyorum. Zarenca’yı alıp kullananlar olumlu ve olumsuz bütün deneyimlerini crohntedavisi@gmail.com adresine yazarsa web sitemizden paylaşırız.

Kronik ülseratif kolitli bir yakınıma da önerdim, o da çok yararlandı ve yaşam kalitesi çok iyi derecede arttı.

Doğrudan bilgi için şu numaradan ulaşabilirsiniz: 05447924253

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası