Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn ve Ülseratif Kolit Tedavisinde Son Gelişmeler

0 106

Ülseratif kolit ve Crohn hastalıkları için yeni ilaç çalışmalarındaki son gelişmeler; Ük’da şuan 2 ülkede yeni ilaç çalışmaları yapılıyor, Birincisi Ve daha etkili olacağı düşünülen Almanya’da dr.falk pharma (salofalk üreticisi) ilaç firmasının çalışmasında LT-02 adlı yeni ilaçla ük’da kalıcı remisyon düşünülüyor. Bu ilaç firması ük’lı hastaların bağırsak mukoza yüzeyinde fosfadikolin maddesinin eksik olduğunun farkına vararak hastalara bağırsaklarda çözülen özel bir formülasyon tablet ile lecitin (yumurta sarısı) maddesini vererek bağırsak mukozasını güçlendirerek iltihabı önlemek istiyorlar. Ciddi bir çalışma ve şuan 2.faz bitirildi. 3.faza geçildi. İlacın yan etki olarak sadece biraz şişkinlik yaptığı bildiriliyor. Tamamen doğal bir ilaç. Sanırım 2 yıl içerisinde bize ulaşabilir. İkinci Yeni ilaç çalışması japonyanın büyük ilaç firmalarından Takeda ilaç firmasının ilacı olan vedolizumab (MLN0002) bu ilaç ük ve crohnda atak dönemi ağır geçen veya atağın durdurulamadığı durumlarda şuan kullanılan remicade biyolojik ilacın muadili olarak üretilmeye çalışılıyor, tabi bu iki ilaç arasında çok ciddi farklar var, remicade kimyasal bir ilaç vücuttaki iltihaptan sorumlu “T” hücrelerini tamamen bloke ederek vücudu savunmasız bir hale getiriyor, vedolizumab ise sağlıklı insanlardan alınan beyaz kan hücrelerinin içerisindeki “T” hücreleri alınıp, çoğaltılarak hastalara enjekte ediliyor. bu çalışmada Şuana kadar belirtilen ciddi bir yan etki yok. Bu ilaç ük için ama farklı bir versiyonuda crohn için üretilecek. Bu çalışmada şuan 2.faz bitirildi 3.fazda piyasaya çıkması 2 yada 3 yılı bulabilir. Crohn için yapılan en ciddi ilaç çalışmasınıda Amerika’lı genetik ilaç firması Osiris yürütüyor. Bu ilaç firmasının yeni ilacının ismi Prochymal, bu ilaçta sağlıklı insanların kemik iliğinden mezankimal kök hücreler alınarak çoğaltılıyor, bir donörden 10.000 doz üretiliyor. Bu kök hücre preparatları hastalara damar yolu ile veriliyor. Burada yapılmak istenen şey, crohn hastalarında hastalıktan, bağışıklık sistemi sorumlu tutuluyor. Bu ilaçla hasta kişinin immün (bağışıklık) sistemi değiştiriliyor. Yan etki olarak şuana kadar bildirilen ciddi bir etki görülmedi. Bu çalışmada diğerleri gibi 3.fazda fakat bu ilaç daha çabuk çıkabilir. Çünkü Fda’ya fast track (hızlı başvuru) olarak müracat edilmiş. 1 yıl içinde crohn hastalarına ulaşabilir.

Crohn için geliştirilen ilaçlar -1: RHB104

RHB104 (crohn’s) İsrail kökenli Red Hiil İlaç şirketinin geliştirdiği, Ağustos 2013 itibariyle farklı ülkelerde 3 faz çalışmalarına başlanmış bir ilaç. Professor Thomas Borody ve ekibi tarafından geliştirilen, farklı antibiyotik kombinasyonlarından oluşan anti-bakterik ve anti-enflamatuar özelliği taşıyan ilaç, bazı deneylerle crohna neden olduğu ispatlanan M.A.P (tüberküloza yol açan bir bakteri) bakterisini etkisiz hale getirmeyi hedefliyor. İlacın amacı crohnun semptomlarını azaltmak bunu yaparken en az yan etkiyi yaratmak.

Deneklerde 26 hafta sonunda remisyon sağlanmış.Crohn hastalık indeksini (CDAI) yi 150 puan azaltmış.

Çalışmaların 2015 Kasım’da tamamlanması hedefleniyor.

http://clinicaltrials.gov/show/NCT01951326http://www.redhillbio.com/product-pipeline/rhb-104/

 

Kaynak: http://crohnveulseratifkolit.blogspot.com.tr/p/deneme.html

Crohn için geliştirilme aşamasında olan ilaçlar-2 : MONGERSEN (GED-0301)

Mongersen, Amerika kaynaklı Celgen şirketinin İrlanda bazlı Nogra şirketine 710 milyon dolar ödeyerek aldığı, ağızdan alınan, gen bazlı tedaviyi hedefleyen “antisense” bir ilaç. Antisense ilaçlar, anti-TNF ilaçları gibi bir proteini bloke etme yerine, direkt RNA yapısını organize ediyor. Dolayısıyla bu yöntemle çok daha güçlü ilaçlar elde ediliyor.
İlaç şu an için piyasada bulunan humira, remicade gibi tüm infüzyon (damardan enjekte edilen) ilaçlardan çok daha etkili sonuçlar vermiş. Bu anlamda bu ilaçların yerini alabilir deniliyor.

İlacı Celgene ilaç şirketi geliştiriyor ve 3. faz çalışmalara 2014 ün sonunda başlayacak.

İlacın 2. faz sonuçları Avrupa gastronomi birliğini kongresinde sunulmuş. Toplamda 166 hastanın % 35 i 4 hafta sonunda remisyona girmiş.

Küresel inflamasyon ve immunoloji başkanı Scott Smith 2. faz klinik çalışmaların ilacın dönüştürücü etkisini çarpıcı biçimde ortaya koyduğunu belirtirken bu yeni yöntemin immun kaynaklı hastalıkların tedavisinde yeni bir çığır açabileceğini belirtiyor.

İlaç hastalığımızı tamamen iyileştirmiyor ama varolan ilaçların en etkilisi olacak gibi gözüküyor.

http://www.dddmag.com/news/2014/04/celgene-snags-new-crohns-disease-drug

http://www.emaxhealth.com/1020/celgene-drug-first-its-kind-crohns-disease-could-replace-infusions

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.